Gympie Family History Society Inc.

Home

The Researcher

Members Interests

Gympie History

Gympie Families

Bookshop

Research

 

 

 

 

Cemetery Crawls

Please see our 'Coming Events' tab for 2016's programme

Some photos from our Cemetery Crawl on 11 November 2015

         

       
 

Cemetery Crawl Presentations @ 20/9/2015
Family GRAVE No. BOOK
AH TEEN  & Jimmy, Mary {Nee Hay} Violet May {nee Gidley} RCPB 279 & 320 B36
AH TEEN Jimmie RCPB 320 B01
AH TEEN Mary & Violet May RCPB 279 B01
AH YOUNG, Mary Amelia {nee Coe}, YOUNG Cornelius Thomas Lin You PS 265 & 266 B6 & B36
AHERN Dr John Joseph RCS 170 & 171 B10 & B33
ALCOCK Susan RCP 302 & 303 B26
ALLEN Gordon Trooper VX60.132 MIL AA13 B14
ALLEN James, William John, Mary Kate, Susan & Susan (nee Alcock) RCP 302 & 303 B26
ANDREASSEN Jens, Carl, Marius & Anna (nee Christensen) MPB 188-190 B30
ANDREWS Sarah RCSB 310 B15 & B20
ANGEL George, Jacob & Elizabeth (nee Craig) Rossmore Cemetery CCoT#3
ANGLIM James Pioneer Catholic B05
ARGO George & Elizabeth (nee Graham) PS 110 B01 & B29
ARUNDELL Edward Henry CEPB 28 B09
ATHERTON John & Frances (nee Homer) Munna Creek Cemetery CCoT#1
BALDERSON Benjamin & Elizabeth (nee Bates) Gunalda Cemetery CCoT#1
BALTHES Carl & Mary Ann, Heinrick, Otto, Lillie & Violet Frances CESB 100 & 101 B09
BARRY Patrick & Mary RCS 170 & 171 B10 & B33 
BARSON Gladys May CEP 678 B24
BARTHOLOMEW Edward Charles & Herbert John   PS 352 B37
BARTON Emma Sarah Rossmore Cemetery CCoT#3
BATES Elizabeth Gunalda Cemetery CCoT#1
BATH Henry Alonzo, Thomas Alonzo, Mary & William RCP 253 & 254 B13
BATH Mathew & Louisa & James MP 216 B15
BATH Tristram & Mary CES 290 B15
BATH Vida Lois (nee Smith) CESB 60-64 B22/23
BECHT Elizabeth Helen Pioneer C of E B05
BECKETT Catherine RCPB 290 B38
BEER John & Annie (nee Wakefield) Rossmore Cemetery CCoT#3
BEGEDA Poona & Prami CEPB 642 B01
BENNETT Sarah Pioneer Wes (Pres) B05
BENSON Maurice Vivian Pioneer C of E B05
BERGIN Thomas & Margaret  RCSB 35 & 36 B19
BERNISCONI Mary Ann RCP 294 & 295 B22/23
BERTELSEN Neils Louis Boonara Cemetery CCoT#3
BETTS Sarah (nee CAVANAGH), William Stuart & S/B Child CEP 345 B06 & B20
BICE Thomas Blewett & Amelia MSB 32 B08
BIRCH Hannah CEP 9 & 10 B35
BLACKBURN Ebenezer CEPB 285 B14
BONNICK Samuel John MIL AB 8 B23 & B34
BOODY Catherine  CES 180 B06
BOURKE James, Ellen & Elizabeth RCP 264 B03
BRADBURY Beatrice Gherrulla Cemetery CCoT#2
BRADFORD John, John & Annabell PP 5 & 6 B29
BRADLEY Archie & Eileen Jessie PPC 203 B12
BRADSHAW John & Charlotte {nee Colles} CESB 10 B36
BRODIE Margaret Pioneer Congreg B05
BROWN Charles Pioneer C of E B05 & B28
BROWN Leslie Aubrey, Elizabeth Ann, Beatrice Irene & Norman Victor MP 222 & 223 B26
BROWNE Charles John, Mary Ann (nee Bernisconi) RCP 294 & 295 B22/23
BROWNE Phillip & Margaret (nee Lahey) RCPB 351 B23
BROWNE Sarah Jane (nee Browne)  RCP 294 & 295 B22/23
BRYANT Jane Kandanga Cemetery  CCoT#2
BRYANT John & Emma (nee Cox) Brooloo Cemetery  CCoT#2
BUTLER Isaac & Sarah CES 086 & 087 B06
BUTLER James & Violet HOP 1 & 3 B31
BUTTERFLY Thomas Harlin Pioneer C of E B05
BYRNE Ellen (nee Murtagh), William & Thomas RCP 420 B32
BYRNES Bridget RCSB 215 & 216 B25
BYTHEWAY Edward, Emma (nee Owen), Mary (nee McCormack) MSB 66 & 67 B22
CALDWELL Florence May CEPD 054 B14
CALDWELL Rev. Alexander  Pioneer Pres B05
CAMERON Charlotte Lucy Rees CEP 53 B06
CAMPBELL James Watson & Mary Ann PSB 005 B18
CAMPBELL John Pioneer Wes (Pres) B05 & B28
CAREY Elijah CES 180 B06
CARMODY Ethel CEPB 285 B14
CARR Ellen, James & John, Henry Peter, Henry, Margaret & Peter RCP 2-4 B07
CARTER Elizabeth CEPB 44 B36
CARTHY Pioneer B05
CARTWRIGHT Catherine, Edward & Thomas RCS 86 & 87 B33
CARTWRIGHT John & Thomas Henry  CES 259 & 260 B11
CASEY Patrick, Annie (nee MAHER), Thomas Michael, John, Edmond, Bridget Agnes   RCSB 283 to 285 B20
CASPERSON Elton Douglas MPB 302 & 303 MPB 337 B36
CASS Tom, Nell & Baby (nee McDonald) PS 21 B29
CASSIDY Mary  PP 68 & 69 B11 & B27
CAULFIELD Clara RCSB 11 B08
CAULFIELD Ellen CES 254 B15
CAULFIELD James John, George H, Percy T, William Standon  RCSB 10 B08
CAVANAGH Charles, Edward & Maria (nee KEYES), Margaret (nee SUMMERS {SOMERS}), Charles, Sarah CEP 345 & 346 B06, B20 & B33
CHAPPLE Rebecca Eliza CEP 53 B06
CHAPPLE Ron MSB 226-227 B30
CHARLTON Elizabeth, Mary Francis RCS 153 & 154 B10
CHAUNCY Auscher Pioneer C of E B05 & B28
Chinese in the Pagan Section expanded Pagan B36
CHOATE Tom & Margaret Maud (nee Shire) MSB 226 & 227 B30
CHOY CHOW, Sarah Christiana Oie Quee {nee Young} PS 265 & 266 B6 & B36
CHRISTENSEN Anna MPB 188-190 B30
CHRISTENSEN Hans Peter     Trooper #1762 MIL A9 B24
CHRISTENSEN Hansine Caroline CEPC 133 & 134 B22/23
CHRISTOPHER Walter Stafford MIL AB6 B23
CLARKSON Mary Ann Rossmore Cemetery CCoT#3
CLAYTON Florence Lucy CESB 260 B35
CLENNON Margaret  RCPB 33 & 34 B22
CLUNE Bridget RCS 093 & 093A B21
COE Mary Amelia PS 265 & 266 B36
COHEN Celia RCSB 192 & 193 B26
COLLES Charlotte CESB 10 B36
COLLES, Richard Rifton, William George, Abraham & Florence Reeves (nee Linde) CES 120 B04
CONWAY Rose Ann (nee Keliher), Noel James & James RCS 324 & 325 B24
CONWELL Anthony PS 94 B02 & B29
COOP Joseph & Sarah Hannah CESB 250 & 251 B19
COPP Edward Wiliam & Robert Palmer CEPB 424 B14
COPP Frederick & Elizabeth CEPB 423 B14
CORBET Alexander & Alexander PS 232 B11
CORBET Louisa PS 231 B11
CORCORAN Austin Munna Creek Cemetery CCoT#1
CORDAIY Ellen RCP 068 B16
CORDAIY Etienne & Eileen RCP 067A B16
CORRIGAN Hugh  Pioneer Catholic B05
CORRY John & Alice Maud Pioneer C of E B05
COSGROVES Michael & Charlotte RCSB 259 B02
COULDERY Beatrice M Pioneer C of E B05 & B28
COUNTER Norman Vivian & Annie Ida MPD 7 B03
COX Emma Brooloo Cemetery  CCoT#2
CRAIG Elizabeth Rossmore Cemetery CCoT#3
CROSS Victor Arthur & Lily May MPC 104 B31
DAHLKE Percy James KIA B34
DAKIN Sarah Gunalda Cemetery CCoT#1
DALE Christopher & Margaret Ann CEP 533 & 534 B19
DALY Joseph & Bridget (nee Byrnes) RCSB 215 & 216 B25
DANN/DAN George & Elizabeth (nee Carter) CEPB 44 B36
D'ARCY Isabella (nee Hills), Johannah & Thomas Francis RCSB 225 B03 & B20
D'ARCY Michael & John Henry RCSB 226 B03 & B20
DARMODY William Augustine & Florence Elizabeth (nee Lowry) RCP 450 B32
DATH Jane McDonald, Jane, + 4 children Pioneer Pres B05
DAVIES Bertram Devnalt  KIA B34
DAVIES Mary WPP 033 B16
DAVIES Thomas & Ann WPP 032 B16
DEAN Sadia (nee Sarah DRUCE) MPC 129 B38
DEIGHTON Clara CESB 60-64 B22/23
DEVINE John Pioneer C of E B05
DIGGINS John & Elizabeth PP 104 B04
DILLON Bridget (nee Clune) RCS 093 & 093A B21
DILLON Margaret RCPB 7 B10
DILLON William, Frederick John, William & Margaret RCS 093 & 093A B21
DOAK Alan, John & Georgina Mary CEPF 124 & 125 & 126 B12
DOWLING Alice CEPF 159 & 160 B27
DOWLING James Belford RCPB 6 B10
DOXEY Sophia E, William & Violet MS 105  B10 & DB1
DOXEYAlbert & Annie MS 106 B10 & DB1
DRUCE Sarah MPC 129 B38
DU REITZ Hugo William RCSB 79 B01
DUCKWORTH Edith Muriel & Clarice CES 208 B07
DUCKWORTH George & Edith Elizabeth & Riley CES 207 B07
DUCKWORTH Peter CES 209 B07
DUNSTAN Hon.Thomas & Mary CEPE 094 & 095 B04 & B12
EAGERS Ellen Elizabeth (nee McTaggart) RCP 294 & 295 B22/23
EAGERS Thomas RCP 294 & 295 B22/23
EDWARDS Eliza MSB 96 B25
EGAN Annie (nee Egan) & Michael  RCP 228 B21
ELLIS Bridget Agnes (nee Casey) RCSB 283 to 285 B20
ELSWORTHY John & Elizabeth CES 277 B04
ELWORTHY Edith Ellen RCS 161 B24
EMERY Frederick & Barbara (nee Steven) Tiaro Cemetery CCoT#1
ENRIGHT Annie Irene & Eleanor CESB 86 B14
ENRIGHT Herbert & Agnes CESB 85 B14
ERVIN Samuel Pioneer C of E B05
EULER August & Catherina (nee Murgard) Boonara Cemetery CCoT#3
EVERETT Annie Pioneer Congreg B05
EVERETT William & Emily (nee Kelmsley) Kandanga Cemetery  CCoT#2
FAIRCLOTH Charles Henry Moreton & Semona (nee Smith) CEP 590 B24
FARR Arthur & Elizabeth MPC 36 B08
FARRELLY Elizabeth Catherine & Patricia Mary RCS 95 & 96 B24
FARRELLY John, William, Agnes & Catherine (nee Shaffrey) RCSB 182 & 183 B25
FINCH Frank & Samuel Benstead PPB 206 B14
FINCH Frank & Sarah & Henry Harry PPB 205 B14
FINCHAM Betsy Tiaro Cemetery CCoT#1
FINSELBACH Charles John & Alice (nee Dowling) CEPF 159 & 160 B27
FISHER Elizabeth Rossmore Cemetery CCoT#3
FITZGERALD Elizabeth  Kandanga Cemetery  CCoT#2
FITZPATRICK Agnes R & Patrick & Agnes (nee McCullough) RCP 011 B07 & B20
FITZPATRICK Michael & Agnes Rose RCP 010 B07 & B20
FLACK Frederick Charles MENZIES West Aust B04
FLEMING Frederick & George Randall CEPB 261 & 262 B35
FLOOD John, Valentine Patrick, Kathleen, John Oscar & Susan (nee O'Beirne) RCS 002 B01 & B26
FOAN Ernest, James William & Herbert CEP 576 & 577 B34
FOAN James & Theresa CEP 576 & 577 B19
FOSTER James Frederick & Fanny Elizabeth CEP 306  B18
FOSTER John & Florence Mary CEP 307 B18
FREDERICKSEN Hansine Caroline (nee Christensen) CEPC 133 & 134 B22/23
FREDERICKSEN, Barbara Emma, Klaus CEPC 133 & 134 B22/23
GABLONSKI Anton RCP 526 B08
GAMBLING William Edward & Beatrice MPG 39 & 40 B12
GAMBLING William Edward Stephen & Annie Myrtle MPG 58 & 59 B12
GT Albert Ernest, Jack Walter RCS 199 B13
GT Emanuel William & Margaret RCS 200 B13
GT Margaret Helen & Marie Charlotte RCS 199 B13
GAULD Helen Pioneer Pres B05
GEBBETT Bernard Cowell, Frederick Walter & Henry John CEPC 78 B18
GEBBETT Jean Lillian CEPC 79 B18
GEE Hannah (nee Hurt) Tiaro Cemetery CCoT#1
GELDARD Eric, Emma Louise (nee King), Gladys May (nee Barson) CEP 678 B24
GERICKE Mary Eleanor MPG 322 & 323 B27
GESCH Charles & Johanna (nee Spann) & Wilhelmina Dickabram Cemetery CCoT#1
GIDLEY Violet May  RCPB 279 & 320 B36
GIERKE Walter MSB 28 B01
GLASGOW John, Mary Ethel, Agnes May & Norah Jane PS 136 B06
GLASGOW Samuel Henry & Mary Trotter PS 135 B06
GLAZE George Benjamin & Beatrice Irene CEPD 005 B09
GOODWIN Sarah Ann MP 260 B13
GORATOWSKY Isaac  Hebrew 5 B02 & B31
GORDON Thomas Pioneer B05
GRAHAM Elizabeth  PP 110 B29
GRAHAM Moya Violet WPP 033 B16
GRANZIN, Henry, Charles Frederick William, William Aldolphus, William John, Wilhelmina {nee Hein}  MPB 302 & 303 MPB 337 B36
GREALY Peter, Aloysius, Eva Josephine, Catherine Maud & Celia (nee Cohen) RCSB 192 & 193 B26
GREEN Honora RCS 52 & 53 B30
GREEN Peter Hanson Mathieson & Jessie PS 311 & 312 B11
GREENE Patrick & Honora (nee Haugh nee Green) RCS 52 & 53 B30
GRIBBIN Bridget RCP 304 B35
GRIBBON Bridget  RCP 304 B35
GRIFFITHS Samuel & Mary Jane WPP 135 & 136 B02 & B26
GUNN Robertina Tiaro Cemetery CCoT#1
HAM Robert & Mabel PSB 104 & 105 B19
HAMEY Heswal Isobel CEPB 577 B23
HANLON Sarah (nee Andrews) RCSB 310 B15 & B20
HANLON Thomas, John, Thomas, John Pioneer Catholic B05 & B28
HANSEN Ivy & Florrie Gherrulla Cemetery CCoT#2
HARRAGON Trevor Albert, Albert George & Stella Elizabeth MPG 328 & 329 B12
HARRY Gilbert CEPB 589 B25
HART Christine PS 232 B11
HART Hannah MPB 152 B30
HARTLEY-INGHAM Gladys, Rodney & Bella MPB 248 B16
HARVEY Thomas Kelynack & Jane CES 254 B15
HATCH Henry Valentine & Sarah Jane CEP 457 & 458 B07
HAUGH Honora RCS 52 & 53 B30
HAY John PP 131  B18
HAY Mary  RCPB 279 & 320 B36
HAY Ralph Reed, Elizabeth & Elizabeth PP 212 B11
HAYES Mary Ann RCS 3 & 4 B2 & B33
HECKSCHER Benjamin Hebrew 3 B31
HEIN Wilhelmina MPB 302 & 303 MPB 337 B36
HENRY James CEPD 054 B14
HENRY James Morgan & Christine Maria  CEPD 055 B14
HENRY John G Pioneer Pres B05
HERBENER Jacob & Sarah Jane (nee Stratford) Tiaro Cemetery CCoT#1
HIGGINS Bryan RCSB 146 B02
HIGGINS Michael James & Mary RCSB 147 B02
HILL Benjamin William CEPB 552 B38
HILLS Isabella RCSB 225 B03 & B20
HILLYARD Henry John PS 153 B01
HINCHCLIFFE Horace & Ethel CEPC 176 B14
HIXON John Pioneer C of E B05
HOGAN John, Terance John & Margaret Mary (nee Power) RCSB 93 B25
HOGAN Thomas John & Moreen Lorna RCSB 262 B30
HOLDING Lancelot Samuel CESB 22 & 23 B25
HOLE Henry & Mary Jane (nee Tincknell) Kandanga Cemetery  CCoT#2
HOMER Frances Munna Creek Cemetery CCoT#1
HOOPER DAY Celia Ann Tozer Park B13
HOPKINS Georgina Mary MP 162 B10
HORDERN George Gilbert Bollier Cemetery  CCoT#2
HOURIGAN Michael & Mary Jane + Dennis RCP 175  B02
HOURIGAN William James & John RCP 211 B02
HOURIGAN, Michael, Dennis, William James, John & Mary Ann (nee Reilly) RCP 175 & 211 B20
HOWDEN Catherine RCP 108 B08
HOWDEN James & Sarah RCP 107 B08
HUGHES Joseph & Sarah (nee Wilson), Margaret & Mary Ann MSB 33 & 34 B08 & B20
HUNT Benjamin & Eliza (nee Fisher) Rossmore Cemetery CCoT#3
HURT Hannah Tiaro Cemetery CCoT#1
INKER Alma Tiaro Cemetery CCoT#1
ISHERWOOD Anne MSB 18 B31
JACKSON Erasmus Winter Pioneer C of E B05 & B28
JAMIESON William & Sarah Jane PP 132 B18
JAMIESON, James Stuart PP 212 B11
JANKE Paul Edward & Freda Emila CEPB 541 B09
JANKE Paul Ernest & Marie Albertine, Emil Herman  CEPB 540 B09
JENKINS Moses & Anne Jane (nee Lipsett) Dickabram Cemetery CCoT#1
JENKINS Thomas, Mary & Stephen Pioneer Wes (Pres) B05 & B28
JENSEN Fanny & SMERDON William MSB 202 B03 & DB1
JEWELL Maurice Moses (removed from old cemetery) Hebrew 7 B03 & B31
JOBLING William & Sarah (nee Middlesmiss) CEPB 135 B35
JOHNS Walter & Mary Ann PS 282 B11
JONES Alma Maude, Mary (Simmocks), Thomas A Morgan MP 034 B15
JONES David Mander & Alice Emily (nee Jones) Boonara Cemetery CCoT#3
JONES George Hall & Alicia Maria (nee Rose) Kilkivan Private Cemetery CCoT#3
JONES Margaret Pioneer C of E B05 & B28
JONES Samuel & Emma Sarah (nee Barton) Rossmore Cemetery CCoT#3
JONES Sarah Ann CESB 14 & 15 B25
JONES Thomas Banfiled MP 034 B15
JOSEPH Henry, Rebecca (nee Lyons), Isaac Hebrew 1 B31
JULIUS Cyril Norman RCPD 112 B34
KAESEHAGEN Ada Charlotte CES 115 B07 
KAY James, Malcolm, & Mary (nee Thomas) MS 61 B30
KEARNS Mary  RCPB 33 & 34 B22
KEEBLE Rose Eliza MPC 60 B32
KELLY Michael William RCP 105 B21
KELMSLEY Emily Kandanga Cemetery  CCoT#2
KEMP William & Eliza (nee Olds) PP 283 B29
KENNEDY Anastasia & John RCP 263 B13
KENNEDY Thomas Michael RCP 262 B13
KERNICK Edward, Edward John, Robert Ronald, Margaret Jean & Ruby Grace MPC 130 & 131 B38
KERSLAKE Godfrey Edward  Private #3010 MIL AA3 B24
KEYES Maria  CEP 345 & 346 B06, B20 & B33
KILLMARTIN James, Thomas RCS 176 & 177 B21
KIMBER George & Albert CEP 32 B07
KIMBER Grace PP 47 B07
KING Denis Robert MENZIES West Aust B04
KING Emma Louise  CEP 678 B24
KIRKEGARD George Albert & Lucy Isabel CEP 554  B09
KIRKEGARD Wilson Byron CEP 553 B09
KITCHEN Emma WWP 16 to 19 B31
KITT Handsome Vivian & Frances Ann CEPC 131 & 132 B19
KNIGHT Frederick & Alice Mary CEP 537 B19
KOPPE Henry William PSB 39 B38
KYTE Doris Marium MPC 26 B16
LAHEY Margaret  RCPB 351 B23
LAKE Charles Ernest & Mary Ann (nee Randall) Rossmore Cemetery CCoT#3
LALONDE Catherine Pioneer C of E B05
LARNER Stephen & Francis Jane MSB 77 & 78 B13
LARSEN Emily CEPB 286 B14
LAUCHS Minna Anrandi CEPB 540 B09
LEARY James & Charlotte Pioneer C of E B05
LEWIS George James CESB 46 B09
LIDDY Henry John & Ann Eliza (nee White) RCPB 410 B09 & B20
LILWALL William Augustus Pioneer C of E B05
LINDE Florence Reeves  CES 120 B04
LIPSETT Anna Jane Dickabram Cemetery CCoT#1
LIPSETT James Gunalda Cemetery CCoT#1
LLEWELLYN Harriett Alice PSB 134 B27
LONG Eileen Jane (nee McHugh) RCS 288 & 289 B21
LONG Elsie May, Margaret Ann Rose, Robert  CESB 22 & 23 B25
LONG James, Bridget (nee Shaffrey) RCS 95 & 96 B24
LONG Mary Ellen RCSB 258 B02
LONG Richard, Peter Robert RCS 288 & 289 B21
LONG William , Harry Frederick, Thomas & Alice (nee Stratford) & Sarah Ann (nee Jones) CESB 14 & 15 B25
LONG William James CEP 441 B25
LOOSEMORE John, Thomas, Mary Ann & William Alfred Gympie Cemetery B34
LORD Robert Stuart Pioneer C of E B05
LORENSEN Sarah & Mary Ann Pioneer Pres B05
LOWRY Florence Elizabeth RCP 450 B32
LUNDON Bertram St George RCPB 337 B23
LYDEN Mary Josephine, Minnie Louisa & William John, Patrick & Bridget, John Joseph, William John RCSB 165 & 166 & 165A B16
LYONS Rebecca Hebrew 1 B31
MAHER Annie RCSB 283 to 285 B20
MALLETT  Herbert Mark & Maggie Vera, Arthur & Mahalath MSB 63 & 64 B13
MALLETT John & Christina & Elanor May, John George Henry & Ivy Lily MS 209 & 210 B13
MALLON Joseph Pioneer Catholic B05
MANN Bridget Pioneer Catholic B05
MARTIN Jack RCPB 338 B23
MARTIN Rosanna Agnes CEPE 151 & 152 B25
MASON Oliver William, Thomas Edward, Alice (nee Spiller), Mary Janet (nee Miller) CESB 292 & 293  B21
MASTERS John MS 116 B32
MASTERSON William George & Phyllis Grace (nee Vidler),  Edna Annie RCPE 306 B27
MATTON Albert Arthur & Annie Helena, Catherine (Caroline) Wilhelmina Doretha CEPC 10 & 11 B09
McAULIFFE Ann, Michael, Michael Jnr, Charles & Daniel Vincent RCSB 127 & 128 B36
McCALLUM Annie Margaret RCSB 239 B09
McCALLUM Janet  PP 131 B18
McCARRON Mary RCS 228 & 229 B32
McCARTHY Eveline Rossmore Cemetery CCoT#3
McCORMACK Mary MSB 66 & 67 B22
McCULLOUGH Agnes  RCP 011 B07 & B20
McDONALD Ellen (see Tom CASS) PS 21 B29
McFIE (MACFIE) Annie Flora & Helen, Peter, Flora & James Angus PS 107 & 108 B11
McGINN John Gherrulla Cemetery CCoT#2
McGOVERN Mary Jane Pioneer Catholic B05
McGOWAN William Pioneer Pres B05
McGRATH Mary Pioneer Catholic B05
McHUGH Dennis Daison, Peter, Lucy (nee Murphy), Eileen Jane RCS 288 & 289 B21
McKINLAY Andrew & Sarah Ann RCSB 337 B09
McLAUGHLIN John & Margaret Pioneer Pres B05
MCLEAN Rachel CEP 60 & 61 B27
McTAGGART Alexander & Mary PP 192 B04
McTAGGART Edward Mathew, Thomas Robert, Ellen Elizabeth  RCP 294 & 295 B22/23
McVAY John & Bridget (nee Gribbin) RCP 304 B35
MELHUISH Richard & Hannah (nee Hart) MPB 152 B30
MELLOR John James & Martha Pioneer Pres B05
MELLOR Matthew MS 38 B01
MEYERS Harold Emil Bollier Cemetery  CCoT#2
MIDDLEMISS Sarah CEPB 135 B35
MILLER Janet CESB 292 & 293  B21
MILLS Amelia R C Pioneer Catholic B05 & B28
MILLS George Christmas, Charlotte, Colin Leslie, Joseph Herbert, Maria & Mary Celia (nee Tighe), Charlotte, Colin, Ellen RCP 278 & 279 B26
MINOGUE  RCS 86 & 87 B33
MITCHELL Henry (or James THOMPSON) CEP 302 B04
MOGAN Thomas Pioneer Catholic B05
MORGAN Thomas aka PERCIVAL Frederick Thomas CES 035 B04
MORPHEW Agnes Amelia CEP 572 B21
MORRALL John & Hannah (nee Birch) CEP 9 & 10 B35
MORRIS Ann Champion Pioneer C of E B05
MUHLENBEIN Paul PS 90 B07
MUIR Alexander, Peter + Andrew,  Gilbert Gordon & Annie Pioneer Pres B05
MULCAHY Bridget Mary Pioneer Catholic B05 & B28
MULLALY John & Annie (nee Owens) MPG 318 & 319 B27
MULLALY Thomas & Mary (nee Cassidy) , Thomas, James, Margaret Jane PP 68 & 69 B27 & B11
MULLALY William & Mary Eleanor (nee Gericke), Lionel Francis MPG 322 & 323 B27
MULLINS John, Ruby CEPB 285A & 286 B14
MURGARD Catherina Boonara Cemetery CCoT#3
MURPHY Alice Theresa RCS 199 B13
MURPHY Annie Mary Agnes RCP 185 B35
MURPHY Catherine RCP 224 B33
MURPHY Lucy RCS 288 & 289 B21
MURPHY Mary RCP 224 B16 & B33
MURPHY Nicholas Pioneer Catholic B05
MURTAGH Ellen RCP 420 B32
MURTAGH Patrick Joseph & Beatrice (nee Bradbury) Gherrulla Cemetery CCoT#2
MYER Alexander Patterson & Hanna Trotter (nee Wakenshaw) Gherrulla Cemetery CCoT#2
NAHRUNG Konrad & Wilhelmina (nee Gesch) Dickabram Cemetery CCoT#1
NASH Catherine (nee Murphy) & Eva Kathleen RCP 224 B16 & B33
NASH James & Herbert James CES 336 B1 & B33
NEILL Agnes WWP 16 to 19 B31
NEWBY Sarah Rebecca CEPB 496 B10
NEWMAN Morris Hebrew 4 B31
NIEMANN Herman M & Caroline M RCSB 67-68 B30
NOBBS Robert & Maria (nee Savage) Kandanga Cemetery  CCoT#2
NORRIS Florence Kathleen CEPC 78 B18
O'BEIRNE Susan RCS 002 B01 & B26
O'COCK Elizabeth Wooloolga Pike Rd CCoT#3
O'CONNOR Thomas, Mary, Ellen RCSB 50 &51 B21
O'DONOHUE James, Johannah, Jane, James & Francis Joseph RCS 119 & 120 B13
O'FARRELL David & Elizabeth (nee Fitzgerald) Kandanga Cemetery  CCoT#2
OGDEN James & Betsy MP 215 & 216 B15
O'HANLON Vera Gertrude (nee Sands) PSB 134 B27
O'KEEFFE John William Pioneer Catholic B05
OLDS Eliza (see William KEMP) PP 283 B29
O'NEILL Cornelius Pioneer Catholic B05
O'NEILL Margaret RCS 176 & 177 B21
O'NEILL Thomas & Mary RCP 421 B03
ORR Margaret CEPB 554 B38
O'SHEA Thomas James, Hannah (nee Rouhen) RCS 234 B22
OSTWALD Joseph & Mary (Maria)  RCS 196 B13
OWEN Emma MSB 66 & 67 B22
OWENS Annie MPG 318 & 319 B27
PACEY Richard, Rose (nee Sleaford), Richard & John Sydney MPC 97 & 98 B31
PAGAN SECTION PAGAN B18
PATTERSON George PS 190 B06
PERCIVAL Alvina CEPC 172 B19
PERCIVAL Frederick Thomas aka MORGAN Thomas CES 035 B04
PERRETT Emma Caroline CEPD 019 B14
PETRIE Mary Boonara Cemetery CCoT#3
PHARLAP (Hobo) Pioneer B05 & DB1
PHILIPOSKI Wilhelmena MPC 116 B10
PICKERSGILL Edna Annie (nee Masterson) RCPE 306 B27
PIKE Edward John & Marion Millicent MSB 216 B15
PIKE John & Elizabeth (nee O'Cock) Wooloolga Pike Rd CCoT#3
POLLOCK Alexander PS 126 B29
POLLOCK Sydney A Pioneer Catholic B05
POWER Francis, Beryl, Elizabeth & Francis Plunkett RCSB 32 B02 & DB1
POWER Margaret Mary RCSB 93 B25
PRATT Emily Gertrude Alice (nee Smith), Horace George, Naida Claire CESB 60-64 B22/23
PRATT Frederick Samuel & Emma Jane MPB 352 B10
PRIDDY Charlotte, John, Lydia, Frederick, John Thomas David CEP 52A & 53 B06
PRING Richard Loram, Samuel & Eliza (nee Edwards) MSB 96 B08 & B25
QUILAN E.C, Francis J, Francis P, Matthew Leo & Patrick, Francis Leo & Mary RCS 153 & 154 B10
RADUNZ Albert & Mary & Percy MPD 1 B16
RAMAGE Catherine PS 152 B29
RAMKENA Francis George RCP 278 & 279 B26
RAMMUTT Joseph & Margaret MPF 169 B12
RAMSAY Alfred Yarnell Garfield Q209243 MIL AB10 B14
RAMSEY Charles, Lorna & Margaret, Alfred, M A Kathleen & Margetta RCS 091 & 092 B02
RAMSEY Norton & Mary Ellen RCS 170 & 171 B10 & B33
RANDALL Mary Ann Rossmore Cemetery CCoT#3
RANKIN Alexander, Robert & Janet PS 201 & 202 B11
RASMUSSEN Delia & Richard Neil, Neils RCSB 239 & 240 B09
RATTLE Osborne Arthur & Rose Eliza (nee Keeble) MPC 60 B32
RAY Joseph & John Rossmore Cemetery CCoT#3
RAYNER Henry & Betsy (nee Fincham) Tiaro Cemetery CCoT#1
REAT William Munna Creek Cemetery CCoT#1
REATH Joseph CEP 303 B24
REEVES Morse (Moss) William & Mary Alice, Keith Edward CEPE 066 & 067 B04
REID David Elder PS 22 B29
REID Hugh, Mary (nee McCarron) & Thomas RCS 228 & 229 B32
REID Phillip Richard PSB 19 B38
REILLY Mary Ann RCP 175 & 211 B20
RICH Lucy Agnes (nee Smith) RCPB 33 & 34 B22
RICHARDS William John, Mary Ann, William T & James MP 181 B03
RIDLEY John Pioneer Catholic B05
RODNEY Bridget, Peter & Phillip, Catherine, Paula Marion, James & Mary, Anastasia, Mary & Thomas, Matthew Joseph & John RCS 186A & 187 & 188 B15
ROOTS Violet May  MPB 177 B03
ROSE Alicia Maria Kilkivan Private Cemetery CCoT#3
ROSIER Raphael Caesar Ernest RCPB 293 B38
ROSS Mervyn Thomas, Veta Annie & Lynn Thomas PPC 19 & 20 B12
ROUTER Robert & Margaret Ann MPC 36 B08
ROWE Martha MS 114 & 115 B33
ROWLANDS William, Ellen, William RCP 268 & 269 B21
RUTKIN Joseph & Anne (nee Isherwood) MSB 18 B31
RYAN  Dr John Pennefather + Dorothy & Roy CES 232 B01
RYAN Denis, Thomas John RCPB 41 & 42 B01 & B32
SANDAY Rowland George, Emma Mary (nee Bytheway), Elsie Vera, Doris May MSB 293 & 294 B32
SANDS Robert & Rachel (nee McLean), Rachel Sarah, Clarice Rachel Margaret CEP 60 & 61 B27
SANDS Robert John & Harriett Alice (nee Llewellyn), Vera Gertrude  PSB 134 B27
SAVAGE Maria Kandanga Cemetery  CCoT#2
SHAFFREY Catherine RCSB 182 & 183 B25
SHAFFREY Francis William, Bridget RCS 95 & 96 B24
SHAMBLER William Henry MSB 20 B08
SHANAHAN John, Michael, Ellen (nee Minogue) RCS 86 & 87 B33
SHANAHAN Thomas, Catherine, Reginald + Marion, Mary Ann (nee Hayes) RCS 3 & 4 B2 & B33
SHAW Annie (nee Andrews) RCSB 310 B15 & B20
SHEEHY Jeremiah, Mary (nee Howden), Michael, Michael, Timothy, John & Thomas RCP 283 & 284 B07 & B20
SHEPHERD Benjamin Were & Hannah, Fred Ware, Sidney & Martha, Sidney Philip CES 115 B1, B06, B07 & B33
SHIRE Amos & Mary (nee Swanton), Margaret Maud MSB 226 & 227 B30
SIBLEY/SIBLEY Elizabeth MS 164 B15
SIMMOCKS Mary MP 034 B15
SIMPSON George & Ada HOP 2 B31
SKYRING Annie Mary Agnes (nee Murphy) RCP 185 B35
SKYRING Arthur John RCP 003 B07
SLEAFORD Rose MPC 97 & 98 B31
SMERDON Fanny  MSB 201 B03 & DB1
SMILEY George, Albert Daniel & William Henry PP 225 B37
SMITH Charles Henry & Mary Pioneer C of E B05
SMITH Clara (nee Deighton), Emily Gertrude Alice CESB 60-64 B22/23
SMITH Claude & Claude Kerry  CES 117 B06 & B07
SMITH James, William Henry, Annie Margaret, Lucy Agnes, Margaret (nee Clennon), Mary (Kearns) RCPB 33 & 34 B22
SMITH Noel Ernest CES 116 B07 
SMITH Semona CEP 590 B24
SMITH Thomas, George, Vida Lois CESB 60-64 B22/23
SMYTH Margaret (nee O'Neill) RCS 176 & 177 B21
SNELL John & Martha (nee Rowe) MS 114 & 115 B33
SNOOK Alice Kate MPC 195 & 196 B32
SPALDING Thomas Joseph & Katie (nee Whelan) RCSB 234 B26
SPANN Johanna Dickabram Cemetery CCoT#1
SPILLER Alice  CESB 292 & 293  B21
SPILLER Charles CES 476 B37
SPRING Alfred John & Millicent Ann CEPE 086 & 087 B19
STALEY John Pioneer C of E B05
STANDEN Thomas & Ellen CES 254 B15
STEPHENS Evis WPP 16 to 19 B02 & B31
STEPHENS Francis Alice CES 117 B07 
STEVEN Barbara, Magnus & Robertina (nee Gunn) Tiaro Cemetery CCoT#1
STOLBERG Doreen  Florence May, John George, Florence, Frederick John & Gavin John  MS 176 & 177 B13
STOLBERG Maria Margaret RCP 198 B06
STRATFORD Alice  CESB 14 & 15 B25
STRATFORD John & Alma (nee Inker) & May Alma & Sarah Jane Tiaro Cemetery CCoT#1
STYLES William Bradshaw & Margaret CES 321 B04
SUMMERS Margaret (also SOMERS) CEP 345 & 346 B06, B20 & B33
SUNDSTRUP Axel & Emil CEP 479 B29
SWANTON Mary MSB 226-227 B30
SYM Thomas Hood & Mary Winifred CES 050 & 051 B18
TEAL Ruth Pioneer Wes (Pres) B05
THEYER John  CEP 58 B35
THOMAS David, Evis (nee Stephens) & Naomi + Rachael Sarah, George & Emma (nee Kitchen), Luke John & Agnes (nee Neill) WPP 16 to 19 B02, B03 & B31
THOMAS Mary  MS 61 B30
TICKLE Frank & Margaret (nee ORR) CEPB 554 B38
TIGHE Mary Celia RCP 278 & 279 B26
TIME CAPSULE installed by Gympie National Trust Pioneer B05
TINCKNELL Alfred Charles & William George PSB 120 B34
TINCKNELL Joyce Isabell PP 234 B06
TINCKNELL Mary Jane, Oliver & Jane (nee Bryant) Kandanga Cemetery  CCoT#2
TOMPKINS Charles & Louisa Jane MSB 221 B03
TOZER Mary Hoyles, Norman Wilson Pioneer C of E B05 & B28
TOZER Vivian Hoyles CES 050 & 051 B18
TRASEY Alfred Tiaro Cemetery CCoT#1
TREEBY, Roy, Stewart, George, Frederick, Henry Paul   B34
TRUEMAN Margaret Pioneer C of E B05
TWEED Jane & William MPB 177 & 178 B03
UBANK Edward James & Samuel Joseph CEPB 47 & 48 B37
VIDLER Phyllis Grace RCPE 306 B27
VOWLES Agnes & Reginald RCS 3 & 4 B33
WADDELL George Malcolm Henry CES 129 & 130 B37
WAGENKNECHT Otto Herman & Bruno PSB 113 B37
WAKEFIELD Annie Rossmore Cemetery CCoT#3
WAKEHAM Edward, Harry A, Agnes Amelia (nee Morphew) CEP 572 B21
WAKENSHAW Hanna Trotter Gherrulla Cemetery CCoT#2
WALDOCK Henrietta Mary, Henry & May Teresa MPC 25 & 26 B16
WALKER Frank Pioneer C of E B05 & B28
WALKER Harry Frederick & Rosanna Agnes (nee Martin) CEPE 151 & 152 B25
WALLMAN Heinrich Freidich CEPB 578 B23
WALSH Cornelius & Bridget Agnes RCSB 69 & 69A B16
WALSH Mary & Margaret Pioneer Catholic B05
WALSH Maurice, Thomas Henry RCSB 70 B16
WALTERS Noel John MPB 249 B16
WARD Eliza Emily CEP 576 & 577 B19
WARNES George CEPB 496 B10
WEBB Dr Edward Robert CEP 188 B07 & B33
WEIR Hugh & Cassandra PP 4 B04
WESTAWAY William & Mary (nee Petrie) Boonara Cemetery CCoT#3
WESTERN Eliza Pioneer Wes (Pres) B05
WESTON John Pioneer C of E B05
WEX Charles & Catherine (nee Beckett) RCPB 290 B38
WEX Francis & Eveline (nee McCarthy) Rossmore Cemetery CCoT#3
WHELAN Katie RCSB 234 B26
WHITE Ann Eliza  RCPB 410 B09 & B20
WHITE Jessie PS 231 B11
WHITE Johnena Maureen CEP 553 B09
WHITMORE Thomas  CEPB 232 & 233 B35
WHYTE Patrick RCP 435 B22
WILBRAHAM Joseph & Annie Elizabeth CESB 263 B18
WILLETT Arthur & May Alma (nee Stratford) Tiaro Cemetery CCoT#1
WILLIAMS Annie Louisa Rossmore Cemetery CCoT#3
WILLIAMS Francis Yerbury Pioneer C of E B05
WILLIAMS George Spain & Mary Ann, George CES 283 & 284 B11
WILLMOTT William Isaac John MPG 157 B27
WILMOT John Robert & Louisa Florence, Reginald John CESB 338 B14
WILSON Horace Ernest      QX39503  MIL A6 B14
WILSON John & Elizabeth, Lillias, James, Elizabeth, William, John PS 113 & 114 B01
WILSON John, Jack, Leonard, Lillias, Lilly PS 179 B01
WILSON Sarah MSB 33 & 34 B08 & B20
WILSON William & Wilhelmina PS 180 B01
WINDLEY Emma & Henry Pioneer C of E B05
WINTOUR James & Sarah MP 335 B10
WINTZLOFF James & Gladys Eileen CEPF 259 B12
WOOD Walter, Isabell & Mary (nee Mullaly) MPB 173-174 B30
WOODROW David Douglas & George Laurie   B34
WOODROW James & Maria Fleetwood PS 17 & 18 B18
WOODROW James Edward & Elsie Margaret CES 050 & 051 B18
WOODYATT Montague Ludlow CES 312 B37
WOODYATT Percy Severn Roy KIA B34
WOOSTER Frederick William & Alice Kate (nee Snook) MPC 195 & 196 B32
WOOSTER William & Elizabeth  MPC 52 & 53 B08 & B32
YOUNGER Ellen, Catherine & Andrew Pioneer Mixed Reli B05
YOUNGER William James & Florence Lucy (nee Clayton) CESB 260 B35
ZAHNLEITER Jane, Catherine Rossmore Cemetery CCoT#3
Cemetery Crawl #1 15th Oct 2003
Cemetery Crawl #2 10th March 2004
Cemetery Crawl #3 2nd June 2004
Cemetery Crawl #4 27th Oct 2004
Cemetery Crawl #5 23rd March 2005
Cemetery Crawl #6 15th June 2005
Cemetery Crawl #7 26th Oct 2005
Cemetery Crawl #8 21st March 2006
Cemetery Crawl #9 14th June 2006
Cemetery Crawl #10 18th Oct 2006
Cemetery Crawl #11 19th June 2007
Cemetery Crawl #12 30th Oct 2007
Cemetery Crawl #13 19th March 2008
Cemetery Crawl #14 18th June 2008
Cemetery Crawl #15 15th Oct 2008
Cemetery Crawl #16 11th March 2009
Cemetery Crawl #17  
Cemetery Crawl #18 10th June 2009
Cemetery Crawl #19 7th Oct 2009
Cemetery Crawl #20 17th March 2010
Cemetery Crawl #21 23rd June 2010
Cemetery Crawl #22 20th Oct 2010
Cemetery Crawl #23 16th March 2011
Cemetery Crawl #24 15th June 2011
Cemetery Crawl #25 12th Oct 2011
Cemetery Crawl #26 7th March 2012
Cemetery Crawl #27 6th June 2012
Cemetery Crawl #28 Pioneer Book redone 24th Oct 2012
Cemetery Crawl #29 27th March 2013
Cemetery Crawl #30 26th June 2013
Cemetery Crawl on Tour #1 21st July 2013
Cemetery Crawl #31 23rd Oct 2013
Cemetery Crawl #32 19th March 2014
Cemetery Crawl #33 11th June 2014
Cemetery Crawl on Tour #2 20th July 2014
Cemetery Crawl #34 WWI 6th August 2014
Cemetery Crawl #35 8th October 2014
Cemetery Crawl #36 Chinese 4th March 2015
Cemetery Crawl #37 WWI 22nd April 2015
Cemetery Crawl #38 27th May 2015
Cemetery Crawl on Tour #3 20th Sept 2015
Cemetery Crawl #39 WWI 11th Nov 2015
Cemetery Crawl #40  
Cemetery Crawl #41  
Cemetery Crawl #42